Аїр звичайний (Acorus Calamus)

Дія

 

Коіння - зміцнюють нервову систему, надають гіпотензивну, заспокійливу, седативну дію (також мають нейролептичні і анксиолитичні властивості); анальгічний, спазмолітичний, протиконвульсивний засіб.

 

Застосування

 

При катаральному бронхіті, хронічній діареї і дизентерії. Згідно Аюрведичній фармакопеї Індії, серед терапевтичних показань до застосування висушених кореневищ - погіршення пам'яті (надає зміцнюючу дію на головний мозок), психоневроз і епілепсія. У фітотерапії застосовують 4 типу аїру: тип I - AcoruscalamusL. var. americanus, диплоїдний американський тип; тип II - var. vulgarisL. (Var. Calamus), європейський Триплоїд; тип III і тип IV - var. augustatusBess. і var. versusL., субтропічні тетраплоїди.

 

β-азарон надавав канцерогенну дію в ході досліджень на тваринах. Основним компонентом в ефірних маслах, отриманих з рослин типів II, III і IV, є β-азарон (ізоазарон) - до 96%. Масло індійського аїру містить азарон в концентрації до 82%, а також його β-ізомери. У рослинах типу Iβ-азарон і інші фенілпропаноїди відсутні. У той же час по спазмолітичній дії цей тип перевершує інші.

 

Індійські лікарі використовують Аїр звичайний в основному як засіб для зовнішнього застосування. Швета вача (Haimavati, латинський еквівалент - AcorusgramineusScoland. ExAit., Диплоид) застосовується всередину. У медичній системі Unani застосовують вид Khuraasaani Bach, латинський еквівалент -ParispolyphyllaSim., Вороняче око).

 

Спиртовий екстракт А. звичайного без вмісту ефірних олій має седативні і анальгетичні властивості. α-азарон потенціює дію фенобарбіталу, що частково обумовлено деяким нейродепрессантним впливом. β-азарон має галюциногенні властивості (FrancisBrinker).

 

Етаноловий екстракт кореневищ має значну антисекреторну і антиульцерогенну активність, а також захищає від цітодеструктівних з'єднань, що було доведено в ході досліджень.