Читрак (Свинчатка цейлонська) (Plumbago Zeylanica)

Читрак (Свинчатка цейлонська) (Plumbago Zeylanica)

Дія

 

Коріння нормалізує кишкову флору, стимулює процес травлення; використовуються при диспепсії. Аплікації пасти з коренів застосовують з метою розкриття порожнини абсцесу. Пасту з додаванням молока, оцту або солі і води застосовують як зовнішній засіб при витівці і інших важко виліковних захворювань шкіри. Холодні інфузії застосовують при грипі та гемоглобінурійной лихоманці (лихоманці чорної води).

 

Застосування

 

При афтах, синдромі мальабсорбції, гемороїдальних шишках і запальних захворюваннях в анально-ректальної області (Аюрведична Фармакопея Індії).

 

У коренях були виявлені похідні нафтохінону, з яких найбільш цінною діючою речовиною є плюмбагин. Екстракт коренів після спеціальної обробки з метою збагачення плюмбагину використовується в ряді лікарських форм, призначених для лікування захворювань печінки. В ході досліджень було показано, що плюмбагин перешкоджає накопиченню тригліцеридів в печінці і аорті і викликає регрес процесу створення атероматозних бляшок в черевній аорті. Було показано, що хлороформний екстракт коренів має значну активність проти пеніцилін-резистентних (так само як і не пеніцилін-резистентних) штамів гонококів Neisseria gonorrhoea (в традиційній індійській медицині коріння застосовуються для лікування захворювань, що передаються статевим шляхом).

 

У медичній системі Сіддха, в штаті Таміл-Наду, ця рослина входить до складу ряду лікарських засобів для лікування онкологічних захворювань матки, молочної залози, легень і ротової порожнини, а також геморою.

 

Плюмбагин - абортивний, антіовуляторний засіб; у собак викликає виборчі поразки яєчок; в низьких дозах виступає як веретенна отрута, в більш високих концентраціях виявляє радіоміметічний, нуклеотоксічний і цитотоксичний ефекти.